3 yıldır web sitesi yapıp satan biri olarak neden website işini bıraktığımı anlatmak istiyorum.  Öncelikle yaptığım işlerin detayından bahsedeyim. Çoğunlukla inşaat sektörü olmak üzere 50 civarı toplam müşteri sayısına ulaşmıştım. İşlerim fena da değildi, sürekli yeni müşteriler geliyordu, referanslarım sayesinde işleri kolaylıkla alıyordum. Beni tatmin edecek kadar kazanıyordum ve aslında mutluydum da.

Lakin güzel günler çok uzun sürmedi.

İlk problem 3. yılın sonuna gelmiş olmama rağmen çok bir ilerleme kaydetmediğimi fark edince ortaya çıkmaya başladı. Aslında sürekli aynı işi yapıyordum. İşlerim sayı olarak artıyor ama aynı nitelikte kalıyordu. İnşaat sektörünün sitecisi olmuştum. Ve artık daha büyük işler yapmam gerektiğini düşünüyordum. Birkaç büyük proje üzerinde başarısız denemelerim oldu. Bu arada site işlerinden gercekten bıkmıs durumdaydım. Yeni işler kadar da eski işlerin bakımları vakit ve enerji yemeye başlamıştı.

Peki neden büyük projelerde başarısız oluyordum?

failure-as-learning-opportunity.jpg

Sürekli olarak bireysel müşterilerle çalışan bir yazılımcı düşünün. Önüne gelen işler doğal alrak “tek kişilik” projeler olacaktır. (Buradaki tek kişi tek bir müşteriyi ifade eder, o müşteri için özel bir yazılım üretilecektir) Tek kişilik projeler küçük projelerdir, birkaç haftada tamamlanan, o tek kişinin(müşterinin) öngürdüğü problemleri çözen yazılımlar ve sistemler olur. Eğer ki sipariş önceden alınmış ve işin detayları belli ise sorunsuz şekilde teslim edip parası alınır.

Günün sonunda herkes mutludur.

Lakin sipariş üzerine olmayan bir projeden bahsedecek olursak, ürün haline getirilip seri şekilde satılacak olan ve sürümden kazanılacak olan bir proje…

Bu projeleri tek kişilik projelerdeen ayıran en büyük etken problemlerin öngörülemez olmasıdır, çünkü aynı anda tek proje ile bu projeyi kullancak olan düzinelerce müşteriyi memnun etmeniz gerekir. 10 çalışanı olan, sahibi doktora mezunu 5 yıllık bir işyerini de, 20 çalışanı olan sahibi ilkokoul mezunu 40 yıllık bir işyerini de memnun edebilmek için gerçekten çok ciddi detaylar ve problemler üzerinde çalışılmalıdır. Yazılım, çoğu zaman işin oldukça küçük kısmını kapsar, asıl kısım yazılım mühendisliği, ihtiyaç analizi ve pazarlamadır.

Ben hep pazarlama kısmında çakıldım. Diğer önemli kısımlarda da çoğu zaman başarısızdım, yazılımı geliştiriyor ve sorunsuz çalışmasını sağlıyordum. Ama önemli olan ne kadar büyük fabrikalarda ne kadar teknoloji kullanarak ne kadar kaliteli birköpek maması ürettiğiniz değildir, önemli olan köpek mamanın tadını sevecek midir yoksa sevmeyecek mi?(bu benzetme Guy Kawasaki’den alıntıdır).

Yıllarca tek kişilik projelerle uğraştığım için, bu projeler tüm vaktimi doldurduğu için büyük projeleri hayat geçirip uygulayabilecek yetkinliğe erişemiyordum. En fazla yağlı bir müşterinin fantezilerindeki yazılımı hayata geçirmek için bir toptancının saatlerce süren detaylı iş planını dinliyordum. Hayatımın geri kalanı bu şekilde devam edemezdi, 24 yaşındaydım tabiki de risk alacaktım.

Website işi  kolay ve hızlı paradır 

Param yok dediğimde site yap sat demişlerdi, gerçekten de ne kadar hızlı piyasaya girip para kazandığıma kendim de şaşırmıştım. Fakat içerisinde ilerleme barındıran bir iş değildi. Mühendislik hiç değildi. Yaptığım 50 küsür işin en az 40 tanesi birbirinin aynı olan işlerdi, zannetmeyin ki seri şekilde aynı şeyi yapıp satıyordum. Çoğu zaman müşteri siteye hangi ürünleri koysam diye karar verene kadar haftalarca uğraşıyordum.

Herkesin website işi yapan bir dayıoğlusu vardır.

istock_sleazy.jpg

Bu en ciddi problem. 3 açıdan.

  1. Yaptığınız işe değer verilmez. “herkes site yapıyor”dur.
  2. Size değer verilmez “herkesin yaptığı işi” yapıyorsunuzdur.
  3. Gerçekten herkesin site yapan bir kuzeni vardır.

Sonra neden elimde fırsat varken, daha iyisini yapabilecekken rekabetin çok fazla, fiyat ve kalitenin çok düşük olduğu bir piyasada iş yapayım ki dedim. Sonuç olarak buradayım. Bana para kazandıran şey  benimle müşterilerim arasındaki “yazılım bilgisi farkı”ydı. Bu farkı iyice açarak rekabetten sıyrılabilir ve dolayısıyla daha fazla para kazanabilirdim. Bu serüvenimde gözlem ve tecrübelerimi bu blog üzerinden aktaracağım. İnsan bazen birşeyler anlatırken de öğrenir.